Krystyna Kurczab- teczka z Krakowa

Nie ukrywam, że zainteresowałem się przeszłością dziennikarki dopiero po jej licznych wystąpieniach w charakterze znawczyni biografii Putina. Wcześniej nie. Następnie okazało się, że niby jej sprawa została opisana w produkcji pt. Resortowe dzieci. Niby, bo autorzy ograniczyli się do upublicznienia rewelacji tylko z teczki przechowywanej w Warszawie, bo po co psuć klimat przewożeniem poprzedniej teczki z Krakowa do Warszawy. Wśród poniższych dokumentów nie prezentuję zobowiązania, 7 pokwitowań i wykazu 42 spotkań. Ja klimatu nie chronię:

– k. 33

Kraków, 15.03 78

Pokwitowanie

Kwituję odbiór 1 tys. zł /jednego tysiąca zł/ od oficera SB.

Krzysia

Powyższą kwotę wręczyłem osobiście

dnia 14.03.78 r. por. Andrzej Kilian

k. 50 Kierunkowy plan wykorzystania tw ps. Krzysia, Kraków 10.12.1978 r., Tajne spec. znaczenia, Egz. poj.

Część I Ocena TW

Tw. „Krzysia” została pozyskana do współpracy w miesiącu kwietniu 1978 r. na zasadzie dobrowolności. Przez okres 5 miesięcy wykorzystywano ja w charakterze KO celem wszechstronnego sprawdzenia przydatności i możliwości. W okresie tym dała się poznać jako inteligentna i bystra obserwatorka środowiska, posiadająca szerokie znajomości i kontakty zarówno w środowisku dziennikarskim, jak i również artystycznym, literackim i to zarówno na terenie Krakowa, jak i Warszawy.

Powierzone zadania wykonuje dokładnie i z zaangażowaniem, lecz jeszcze nie zawsze terminowo. W fakcie współpracy jest szczególnie ainteresowana stroną finansową.

Tw. „Krzysia” wykorzystywana była m.in. do operacyjnego zabezpieczenia Zjazdu Literatów w Katowicach, gdzie z postawionych zadań wywiązała się bardzo dobrze.

Na terenie Warszawy nawiązała kontakt z literatami włączającymi się w działalność zorganizowanego ruchu antysocjalistycznego. Na terenie Krakowa ma realne możliwości dotarcia do grup i osób o nastawieniu antysocjalistycznym.

Część II – sprawdzenie i ustalenie Tw.

Materiały przekazywane przez Tw. „Krzysia” zostały w toku czynności operacyjnych w pełni potwierdzone. Niemniej jednak TW nie wykorzystuje w pełni swych możliwości. Wynika to ze zbyt krótkiego stażu we współpracy i nie zawsze zrozumiałych hamulców.

Szkolenie Tw odbywać się będzie poprzez szczegółowe omawianie zadań, sposobów ich realizacji oraz analizę uzyskanych efektów z równoczesnym wskazaniem błędów i niedociągnięć.

Część III – kierunku wykorzystania

W oparciu o realne możliwości Tw wykorzystania go należy założyć w następujących kierunkach:

– rozpoznanie i rozeznanie środowiska dziennikarskiego Krakowa ze szczególnym uwzględnieniem tygodników społecznych i literackich.

Ujawnianie i rozpoznanie osób o negatywnym stosunku do istniejącej rzeczywistości społeczno-politycznej,

– ujawnianie osób utrzymujących kontakty z KK oraz rozpoznanie charakteru tych kontaktów,

– rozpoznanie nastrojów, tendencji itp. w środowisku dziennikarskim,

– nawiązanie kontaktów i rozpoznanie osób związanych bezpośrednio lub pośrednio ze zorganizowaną działalnością antysocjalistyczną na terenie Krakowa, jak również Warszawy. Ujawnianie osób zaangażowanych w tę działalność planów, zamierzeń, form i metod działalności autorów nielegalnych wydawnictw itd.,

– wykonywanie zadań doraźnych wynikających z bieżącej sytuacji.

Sporządził:

por. Andrzej Kilian

[dopisek- Jakie osoby zamierzamy kontrolować

przez Tw.? Tw przecież żyje w określonym

środowisku i ma dotarcie do określonych osób.

To trzeba w planie pokazać.]

k. 55 Notatka służbowa, Kraków 11.05.1979 r., Tajne spec. znaczenia

W dniu odbyłem spotkanie z TW ps. „ K r z y s i a ”.

Spotkanie to miało charakter instruktarzowy [sic] oraz poświęcone było przekazaniu informacji i zadań związanych ze zbliżającym się „ świętem żaków ” i wizycie papieża w Polsce.

– na okres Juvenaliów:

1. Dążyć do uzyskiwania informacji wyprzedzających na temat zamierzonych wystąpień o charakterze antysocjalistycznym lub antypaństwowym, mających na celu wywołanie niepokoju, zakłocanie ładu i porządku publicznego.

2. Natychmiastowe informowanie w/g systemu omówionego poniżej o zaistniałych faktach o charakterze antypaństwowym i antysocjalistycznym.

3. W miarę możliwości dążyć do rozpoznania inspiratorów i uczestników wydarzeń opisanych powyżej.

4. Sygnalizować natychmiast wszelkie próby zbierania podpisów pod petycjami, jak też próby ich popularyzowania publicznie.

– na okres wizyty papieża w Polsce:

1. Dążyć do uzyskiwania informacji wyprzedzających o zamierzonych, nielegalnych manifestacjach, zebraniach, wiecach, organizowanych bez wymaganego zezwolenia.

2. Przekazywać natychmiast informacje o próbach zbierania podpisów pod petycjami, które byłyby skierowane do papieża, ustalać autorów i inspiratorów.

3. Sygnalizować wszelkie próby siania niepokoju, wzbidzenia wrogich wystąpień i manifestacji, zakłócenia ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Zadania przekazane poprzednio, a związane z w/w wydarzeniami pozostają nadal aktualne.

Sposób nawiązania kontaktu i niezwłocznego przekazywania informacji:

– kontakt obustronny, bezpośredni, jak do chwili obecnej,

– kontakt w przypadkach niecierpiących zwłoki:

– na nr telef. 331-56 ze mną lub z tow. Kulą,

– w przypadku nieobecności obu z tow. tow. Billem lub Kluczyńskim na nr 135-44,

– w godz. od 2000 do 800 z oficerem dyżurnym Służby Bezpieczeństwa nr 164-55.

W obu dwu ostatnich przypadkach należy przedstawić się pseudonimem i następnie przekazać treść informacji.

Łączność w odwrotnym kierunku wygląda następująco: dzwoniący przedstawi się nazwiskiem i poprosi o przedzwonienie na znany TW numer telefonu i tak:

tow. Kula 331-58

tow. tow. Bill i Kluczyński 135-44.

W ten sposób nabędzie TW pewności, że rozmawia z właściwą osobą.

Nr telefonu domowy TW – 660-41

nr do pracy: 259-54

Sporządził:

A. Kilian

k. 60 Raport do Z-cy Komendanta Wojewódzkiego MO ds SB w Krakowie, Kraków 13.06.1979 r., Tajne spec. znaczenia, egz. poj.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zezwolenie na wypłacenie TW „KRZYSIA” kwoty 2000 zł

Uzasadnienie:

W okresie pobytu papieża w Polsce TW „KRZYSIA” nawiązała kontakt z pilotką dziennikarzy amerykańskich, uzyskując od niej szereg wartościowych informacji dot. oficjalnych i nieoficjalnych opinii nt. przebiegu wizyty papieża, jej strony organizacyjnej oraz tendencji panujących przy realizacji transmisji. Codziennie gościła u siebie w domu swą informatorkę, co związane było z określonymi kosztami. Zapraszała ją również do lokali. Z kontaktów tych sporządzała codziennie pisemne relacje lub w nagłych przypadkach informacje przekazywała niezwłocznie drogą telefoniczną.

W wymienionym czasie wykazała pełne zaangażowanie, rzetelne wykonywanie wszelkich poleceń bez względu na porę dnia.

Uważam, że TW „KRZYSIA” w pełni zasłużyła na proponowane wynagrodzenie.

St. Insp. Wydz. III Sekcja IV

por. A. KILIAN /…/

– k. 64 Charakterystyka tw ps. Krzysia, Kraków 9.09.1980 r., Tajne spec. znaczenia, Egz. poj.

TW „Krzysia” została pozyskana do współpracy na zasadzie dobrowolności w miesiącu kwietniu 1978 r. celem rozpracowywania środowiska dziennikarskiego Krakowa.

W pierwszym okresie współpracy wywiązywała się dobrze z otrzymywanych zadań. Informacje przekazywała systematycznie. Posiadała duże możliwości również w zakresie rozpracowywania środowiska literackiego, jak również ugrupowań antysocjalistycznych.

Z upływem jednak czasu zaznaczył się wyraźnie motyw materialny istniejącej współpracy. Łączyło się to automatycznie z obniżeniem wartości operacyjnej przekazywanych informacji.

Można było zauważyć wpływ otrzymywanego wynagrodzenia na aktywność informacyjną.

Szereg istotnych informacji TW przekazał w okresie wizyty Jana Pawła w Polsce. Od tego jednak czasu zaznaczył się wyraźny spadek aktywności informatora, jak również obniżenie poziomu wartości operacyjnej dostarczanych informacji.

W miesiącu listopadzie 1979 r. TW podjął pracę na terenie Katowic w obiekcie nie pozostającym w naszym zainteresowaniu. Utracił również wiele istotnych kontaktów w środowisku krakowskim. W związku z tym wartość operacyjna TW zmalała do minimum. Postanowiono więc rozwiązać współpracę TW z powodu jego nieptrzydatności w aktualnej sytuacji, jak również z powodu nieprzestrzegania zasad konspiracji.

Sporządził:

por. Andrzej Kilian

– Wykaz osób występujących w materiałach ozi, Tajne spec. znaczenia

L.p.Nazwisko i imięRodzaj zainteresowania (negatywny-pozytywny)Nr stronyUwagi
1Kasprysiak Ireneusz
2
2Kowalczyk Andrzej
2
3Mróz
3
4Ziółkowski Greń Henryk
4
5Cechnicki Krzysztof
6
6Czuma Mieczysław
7
7Marciniuk Leszek
7
8Kasprysiak Leszek
8
9Rzekałowski Andrzej
8
10Turek Zbigniew
9
11Lorell Barbara
9
12Kowalczyk Andrzej
10
13Błońska Anna
10
14Sienkiewicz Maria
10
15Skulska Wilhelmina
11
16Lessmann Jerzy
11
17Cechniccy K. i E.
12
18Wernichowska Bogna
14
19Kurczak Krystyna
14
20Berdak Stefan
14
21Plecezurski Wojciech
14
22Wirpsza Leszek
15-16
23Czechnicka Ewa
17
24Kreczmar Adam
18-19
25Wirpsza Leszek
18-19
26Kłos Roman
19
27Cechnicki Krzysztof
25
28Wirpsza Leszek
28
29Lotar Herbst
28
30Marianna Bocian
28
31Plezurski Wojciech
39
32Kufel Bożena
39
33Pienczachowicz Jan
40
34Czechniccy E. K.
43

Dodaj komentarz