Walka ze smokiem RFN ’87

Odnalazły się dokumenty, że nie tylko warszawiacy walczą ze smogiem i nie tylko za prezydentury platformy. Poznaniacy walczyli z nim już w 1987 r. i zrobili to tak sprytnie, że miejsce potyczki przenieśli do RFN.

– k. 13 Notatka z 10.09.1987 r.

Informuję, że w dniach 23-07 do 06-08.1987 r. zespół Teatru Nowego przebywał na występach w RFN i Austrii ze spektaklem „Modlitwa chorego przed nocą” – reż. J. Wiśniewskiego. Kontrakt obejmował występy w Hamburgu, Monachium, Frankfurcie i Salzburgu.

W poszczególnych miastach zespół grał średnio 3 spektakle. Wyjazd ten był typowo komercjalny tj. za pośrednictwem „PAGART-u” bez dofinansowania ze strony polskich instytucji państwowych.

Z danych uzyskanych od osobowych źródeł informacji wynika, że w pierwszych dniach pobytu zespołu w RFN miały miejsce następujące nadzwyczajne wydarzenia:

Pierwszego dnia zaginęła podczas zwiedzania miasta aktorka: /…/ poszukiwania prowadzone przez członków zespołu nie dały rezultatu. W związku z powyższym sprawę zgłoszono tamtejszej policji. Aktorka została znaleziona w nadrzecznych zaroślach. Z uwagi na stan zdrowia umieszczono ją w szpitalu. Badania lekarskie wykazało liczne rany cięte, wyczerpanie fizyczne i szok nerwowy.

W pierwszej wersji podano policji niemieckiej, iż był to napad rabunkowy. Następnie „poszkodowana” zeznała, że dokonała tego samodzielnie w celach samobójczych. Stwierdziła, iż był to wynik załamania nerwowego po odejściu męża.

Kolejne dwa incydenty to zatrzymanie przez policję niemiecką /RFN/ aktorów:/…/ pod zarzutem usiłowania dokonania kradzieży sklepowych.

W/wym. zostali zwolnieni po uiszczeniu kar w wysokości ok. 600 DM. Okoliczności zatrzymań są niejasne, wyjaśniane przez /…/ roztargnieniem i lekkomyślnością, jednak ich zachowanie na miejscu zdarzenia dało podstawę do zatrzymań i ukarania w/w grzywnami.

Powyższe incydenty skłoniły dyr. Cywińską do zwołania zebrania w celu ich wyjaśnienia i zdyscyplinowania zespołu.

Uzgodniono, że czyny te z uwagi na ich kompromitujący cały zespół charakter w miarę możliwości nie miały być na zewnątrz ujawnione. Osoby zatrzymane przy próbie kradzieży złożyły podczas zebrania samokrytykę i przeprosiły zespół za swoje zachowanie.

Po powrocie do kraju /…/ załatwiono ambulatoryjną opiekę psychiatryczną.

W związku z uzyskaniem powyższych informacji przeprowadzono rozmowę z dyr. Izabellą Cywińską.

W/wym. potwierdziła zaistnienie powyższych faktów i wyraziła dezaprobatę i potępienie tych zachowań. W uzupełnieniu podała, że:

1/ /…/ leczy się psychiatrycznie i dyrekcji brak koncepcji dalszego postępowania wobec jej osoby. Jest ona w trudnej sytuacji życiowej. Samotnie opiekuje się dwójką dzieci /…/.

2/ /…/ zamierza przenieść się do teatru „STUDIO” w Warszawie. Dyr. Cywińska chciałaby ją zatrudnić przez pewien okres na kontrakcie, gdyż jest ona obsadzona w jednej z głównych ról w aktualnie granym spektaklu.

3/ /…/ ma w teatrze opinię alkoholika i „rozrabiaki”. Dyr. Cywińska postanowiła nie obsadzać go w nowych rolach i od stycznia 1988 r. zwolnić go z Teatru Nowego. O powyższym Dyr. Cywińska poinformowała zespół na ogólnym zebraniu w dniu 1-09-br. po uprzednich rozmowach indywidualnych z zainteresowanymi.

Ponadto żadna z w/wym. osób nie będzie brana pod uwagę przy najbliższym wyjeździe Teatru Nowego do Hiszpanii i Belgii pod koniec września br. /…/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s