Marek Gadomski, czyli z Handlowego do amerykańskiego

Jak publikowałem wczoraj Krzysztof Szwarc pozostawał w pozytywnym zainteresowaniu komunistycznego kontrwywiadu, chociaż mogłoby się zdawać, że ta jednostka służby Bezpieczeństwa w bankach nie działała. Jak wynika z zapisów ewidencyjnych tradycję (współ)pracy bankierów PRL potrzymał Marek Gadomski, najbardziej znany z kierowania dzialalnością nie istniejącego już Amerbanku. Mogę wspomnieć, że Gadomski miał także przygodę z pracą dydaktyczną i przygodę z reprezentowaniem PRL w ciałach RWPG w Moskwie. Ja jednak zajmę się inną stroną działalności Gadomskiego.

Według danych przechowywanych w kartotece odtworzeniowej Biura „C” MSW Gadomski już w czasach pracy w RWPG i po powrocie do pracy w Banku Handlowym był zarejestrowany w charakterze osobowego źródła informacji przez funkcjonariuszy Dep. II MSW; od 28.10.1977 r. w charakterze kontaktu operacyjnego, a od 15.12.1982 r. w charakterze tajnego współpracownika ps. „Marek”. Teczkę zniszczono w pamiętnym styczniu 1990 r.

Z czterech wymienionych w zapisach funkcjonariuszy aż (!) dwa nazwiska można znaleźć w Katalogu IPN są to: Andrzej Mutrynowski i Wojciech Gajc. Dlaczego następnych dwóch nie można znaleźć w Katalogu? O wybiórczość Katalogu proszę pytać Prezesa IPN.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s