Marian Mazurkiewicz i wiadomości z Missouri

Może to późna pora na publikację, ale w Polsce. Natomiast tym tekstem powinni się zainteresować naukowcy w Missouri.

Profesor Mazurkiewicz wybrał karierę w USA, jednak o pozwoleniu na długoterminową pracę za granicą rozmawiał nie tylko z Biurem macierzystej Politechniki. Tekst dedykuję pracownikom, a zwłaszcza kierownictwu, wrocławskiego IPN. Według wyników przeprowadzonej kwerendy osobowej poniższe dokumenty, o wymowie niekorzystnej dla Mazurkiewicza, nie istnieją. Zalecam prof. Mazurkiewiczowi wystąpienie z wnioskiem o autolustrację i gwarantuję, że poniższych dokumentów nikt nie znajdzie, więc stwierdzenie prawdziwości negatywnego Oświadczenia lustracyjnego ma jak w banku.

– k. 118 Notatka służbowa z rozmowy operacyjnej z MM, Wrocław 15.05.1978 r., Tajne, Egz. Nr 1

            W dniu 13.05.1978 r. w kawiarni „HERBOWA” przeprowadziłem rozmowę operacyjną z „M.M.” – pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej, który przebywał przez 1,5 roku na kontrakcie na Uniwersytecie Missourii w Rolla, a obecnie utrzymuje kontakty naukowe z pracownikami tej uczelni.

Celem rozmowy było uzyskanie danych z jego pobytu w USA oraz ustalenie ewentualnych możliwości operacyjnego wykorzystania w/wymienionego przez Służbę Bezpieczeństwa.

            W trakcie rozmowy M.M. poinformował, że przebywając w 1974 roku na konferencji naukowej w Cantenbury w Anglii, poświęconej wykorzystaniu silnych strumieni wodnych spotkał się z prof. Dawidem A. SUMMERSEM z Uniwersytetu Missouri w USA, który zainteresował się jego komunikatem i badaniami. Zaproponował M.M. podjęcie pracy w jego zespole na Uniwersytecie Missouri.

Po powrocie do kraju rozmówca utrzymywał z w/wymienionym kontakt korespondencyjny, podejmując jednocześnie starania o wyjazd na uczelnię.

            Po pewnym czasie prof. David SUMMERS   POWIADOMIŁ oficjalnie M.M. o organizowanym konkursie w St. Louis dla kandydatów na pracowników kontraktowych na Uniwersytecie Missouri. [dopisek- Czy prawda?] M.M. wygrał ten konkurs i uzyskał zgodę władz na roczny wyjazd jako pracownik kontraktowy do USA. Na Uniwersytecie pracował w zespole SUMMERSA nad zastosowaniem strumienia wodnego pod ciśnieniem kilkunastu tysięcy atm. w górnictwie. Prace wykonywane na zlecenie Ministerstwa Górnictwa USA i polegały one na skonstruowaniu prototypu urządzenia hydraulicznego do urabiania węgla w kopalniach. Jest to metoda nowa, niezwykle tania i bezpieczna w porównaniu z dotychczas stosowanymi. Ministerstwo Górnictwa chce, aby zyskać na czasie, zleciło prace dot. powyższego tematu trzem ośrodkom naukowym, zmieniając tylko parametry techniczne. Ma to pozwolić na wybranie najlepszego prototypu urządzenia oraz skrócić do minimum czas badań.

            Rozmówca otrzymał wynagrodzenie wynoszące 14000$ rocznie i miał dostęp do wszelkich materiałów i urządzeń konstruowanych w Instytucie. Między innymi korzystał w bibliotece z raportów dot. badań korozji powodowanej przez krople wody na płatowce samolotów wojskowych przy dużych szybkościach. Ponieważ dany problem towarzyszy również w urządzeniach hydraulicznych, wytwarzających strumień wodny M.M. przywiózł do kraju kserokopię tych raportów.

Po rocznym pobycie M.M. za zgodą władz Politechniki Wrocławskiej pozostał jeszcze na pół roku. Przy jego współudziale skonstruowano prototyp urządzenia, a on sam opublikował około 14 publikacji na ten temat. Po powrocie do kraju badania prowadzone w USA przenosi na nasz grunt, kontynuując je. Ma trudności z kierownictwem Instytutu, a także z uzyskaniem odpowiednich materiałów niezbędnych do dalszych badań.

            W 1977 roku podczas pobytu na konferencji naukowej w Cantenbury w Wlk. Brytanii ponownie spotyka się z prof. Davidem SUMMERSEM, który informując go, że prowadzone przez niego badania na Uniwersytecie Missouri podupadły i proponuje jemu przyjazd do USA na 3-miesięczny pobyt.

M.M. wyjeżdża za zgodą władz uczelni i kontynuuje badania. Przez okres trzech miesięcy zarabia około 4,5 tys. $. Po powrocie z USA wyjeżdża na podobnego typu konferencję, jak w Cantenbury, do RFN.

            M.M. poinformował, że na początku br. otrzymał propozycję z Uniwersytetu Missouri podjęcia wykładów przez okres 1-2 lat. Z uwagi na egzamin habilitacyjny, który odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu br. rozmówca zamierza wyjechać do USA w przyszłym roku.

            M.M. przebywając w maju br. na konferencji w Wlk. Brytanii, ponownie spotkał się z prof. Davidem SUMMERSEM i jego współpracownikiem BARKEREM, którzy wyrazili chęć przyjazdu do Polski celem zapoznania się z naszą techniką w zakresie wykorzystania strumienia wodnego pod wysokim ciśnieniem. M.M. za zgodą władz Politechniki Wrocławskiej przyjechał z nimi do Wrocławia, gdzie umożliwił im pobyt na AGH, Głównym Urzędzie Górniczym, COBPGO „POLTEGOR” i na Politechnice Wrocławskiej. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri byli zadowoleni z przyjazdu do naszego kraju. Rozważali możliwość podjęcia ewentualnej współpracy naukowej. M.M. korzystając z okazji, omówił wyjazd dra inż. SEBASTIANA- swojego doktoranta na roczny pobyt do Colorado School of Mines w USA, który ma nastąpić w przyszłym roku. Ma podobne plany odnośnie drugiego swego współpracownika. Cel wyjazdów współpracowników- stworzenie silnego zespołu naukowego w problematyce kontynuowanej przez M.M.

Rozmówca do Stanów Zjednoczonych zamierza wyjechać wraz ze swoją 13-letnią córką, która aktualnie intensywnie uczy się języka angielskiego. Podczas pobytu w USA kilkakrotnie spotykał się z propozycją pozostania na stałe na uczelni lub podjęcia pracy w przedsiębiorstwie prywatnym za 34 tys.$ rocznie. M.M. nie skorzystał z powyższych propozycji.

Nie spotkał się także z prośbami indagowania, kontroli lub prowokacji ze strony amerykańskich władz i kolegów z uczelni w Rolla.

Na Uniwersytecie w Rolla, który jest filią Uniwersytetu of Missouri w Kansas City wg M.M. nie prowadzi się badań dot. przemysłu zbrojeniowego. Dominują nauki przyrodnicze o charakterze podstawowym i częściowo filologie obce.

            Na podstawie rozmowy można stwierdzić, że M.M. jest człowiekiem o bogatej wiedzy ogólnej i zawodowej, inteligentnym i wytrwałym w realizacji planów życiowych. Zależy jemu na wyjazdach za granicę, posiadanych kontaktach z cudzoziemcami oraz na intensyfikacji prowadzonych badań. Pragnie, aby jego córka szybko opanowała język angielski i mogła podjąć normalne lekcje w amerykańskiej szkole podczas następnego wyjazdu do USA. Prawdopodobnie zgodziłby się na podjęcie realizacji zadań ogólnych za granicę.

PRZEDSIĘWZIĘCIA

1 Proponuję przystąpić do opracowania M.M. w charakterze kandydata na tw.

2 Rozważyć możliwość wykorzystania dra SEBASTIANA podczas jego pobytu w USA.

3 Odpisy przywiezionych przez M.M. kserokopii raportów na temat korozji płatowców samolotów wojskowych przy dużych szybkościach proponuję przekazać tow. T. KOWALSKIEMU celem ich oceny ewentualnej przydatności w kraju.

Wyk. 2 egz.

Egz. Nr 1 – t-ka M.M.

Egz. Nr 2 –  a/a                                                          Inspektor Wydziału II

Oprac. W.G. Druk. ŁM

Nr ks. masz. 2341/78                                                 ppor. W. GASPEROWICZ

[dopisek- Tow. Gasperowicz

Proszę realizować zaplanowane przedsięwzięcia.]

–  k. 122

… M. Mazurkiewicz                                       Wrocław 8IV79

Ul. /…/ Wrocław

Oświadczam, że zachowam w tajemnicy fakt kontaktów i tematyki przeprowadzanych rozmów z funkcjonariuszami służby bezpieczeństwa PRL.

                                                           Mazurkiewicz

– k. 123 Notatka służbowa z przeprowadzonej rozmowy z M.M., Wrocław 8.02.1979 r., Tajne

dekretacja Kier. Sekc. I

Informacje o A. Roznerze proszę przekazać do płk. … przedstawicielowi II Oddziału WP

            W dniu 8.02.1979 r. w Hotelu „GRAND” przeprowadziłem rozmowę z pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej M.M. w związku z planowanym przez niego wyjazdem na wykłady do USA /notatka z dn. 15.05.1978 r./.

            W/wymieniony poinformował, że aktualnie za pośrednictwem jego kontaktów z amerykańskimi naukowcami z Uniwersytetu Missouri w Rolla Rock pojechał na okres jednego roku jego doktorant Zbigniew SEBASTIAN.

Natomiast planowany przez niego wyjazd do USA celem prowadzenia wykładów na powyższej uczelni nie doszedł do skutku z uwagi na przewód habilitacyjny i chorobę żony /operacja/. M.M. zamierza pojechać po powrocie Z. SEBASTIANA, aby kontynuować jego badania.

            Obecnie rozmówca utrzymuje kontakt z ob. RFN z firmy BOSCH J. Komaroffem, którego poznał na sympozjum w Cambridge w W. Brytanii. M.M. odwiedził go w ub. roku w trakcie spędzania urlopu za granicę, a J. Komaroff zobowiązał się wykonać dla M.M. dysze z metalu do formowania silnych strumieni wodnych.

            M.M. utrzymuje także kontakt z firmą RFN Burghardt Vossen Ingenierbiuro Gmbh w Gutershold, produkującą urządzenia wysokociśnioniowe. Firma ta zamierza zaprosić M.M. M.M. celem dokonania wymiany poglądów i zapoznać w/wym. z produkowanym przez siebie sprzętem.

            Ponadto M.M. poznał na sympozjum naukowym w Canterbury w W. Brytanii ob. USA Aleksandra ROZNERA, specjalistę urządzeń wielkociśnieniowych zatrudnionym w centrum produkującym pociski koło Nowego Jorku. W/wym. jest absolwentem Wydziału Metalurgii AGH w Krakowie. Do USA wyemigrował prawdopodobnie w latach 50-tych. Dobrze zna j. polski, a także posiada krewnych w kraju. M.M. utrzymuje z nim kontakt korespondencyjny i ma nadzieję spotkać go na konferencji naukowej w RFN w 1980 r. Adres zam. Aleksandra ROZNERA: /…/ Potomac, /…/.

M.M. w trakcie rozmowy zgodził się na utrzymywanie kontaktu ze mną i informowanie o osobach i zjawiskach z zakresu prowadzonych przez siebie prac i kontaktów z cudzoziemcami. Zastrzegł, że nie chciałby się angażować poza swoje możliwości, co mogłoby mieć negatywny wpływ na jego karierę naukową.

Pod koniec rozmowy pobrałem od w/wym. pisemne zobowiązanie o zachowaniu w tajemnicy naszych kontaktów i tematyki przeprowadzonych rozmów.

Z mojej oceny wynika, że M.M. posiada możliwości realizacji zadań wynikających z naszych zainteresowań. Do współpracy należy go angażować stopniowo- przy sprzyjających ku temu sytuacjach. Następne spotkanie z M.M. uzgodniłem przed jego wyjazdem do RFN.

PRZEDSIĘWZIĘCIE

Informacje o Aleksandrze ROZNERZE, którą potwierdza dokument „W” proponuję przekazać tow. T. KOWALSKIEMU.

Wyk. w 2 egz.

egz. 1 teczka „MM”

egz. 2 T. KOWALSKI                                    St. Inspektor Wydz. II

                                                                       por. W. GASPEROWICZ

– k. 125 pismo do Delegatury Zarządu II Sztabu Generalnego WP we Wrocławiu ppłk Zdzisław Sikora, Wrocław 2.04.1979 r., Tajne, Egz. Nr 2

            Informuję, że od ko. „M.M.” uzyskano informację dot. ob. USA Aleksandra ROZNERA zam. /…/, specjalisty urządzeń wielkociśnieniowych, który ma być zatrudniony w centrum produkującym pociski zlokalizowanym koło Nowego Jorku.

W.wymieniony jest absolwentem Wydziału Metalurgii AGH w Krakowie. Do USA wyemigrował prawdopodobnie w latach 50-tych. Dobrze zna język polski, a także posiada krewnych w kraju.

  1. „M.M.” utrzymuje z Aleksandrem ROZNEREM kontakt korespondencyjny i planuje spotkać się z nim ponownie na konferencji naukowej w RFN w 1980 r.

            Powyższe dane przekazuję celem ewentualnego wykorzystania operacyjnego.

Wyk. 2 egz.

Egz. nr 1 – adresat

Egz. nr 2 – a/a                                                           ppłk mgr St. BIERNACKI

Opr. G.W., druk JK

nr masz. 195/79

– k. 132 Notatka informacyjna z rozmowy z pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej M.M., Wrocław 13.11.1979 r., Tajne, Egz. Nr 1

            W dniu 9.11.1979 r. przeprowadziłem kolejną rozmowę operacyjną z pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej „M.M.”. Celem rozmowy było uzupełnienie i uzyskanie dalszych informacji o ob. A. ROZNERZE, pozostającym w zainteresowaniu Zarządu II Sztabu Generalnego WP w Warszawie, o pobycie „M.M.” w br. w RFN oraz o jego planach wyjazdowych za granicę w najbliższym okresie.

            W trakcie rozmowy uzyskałem następujące informacje:

1 Kontakt z A.ROZNEREM „M.M.” nawiązał podczas trwania konferencji naukowej w Cantenbury. Jego celem było ewentualne zapewnienie sobie wyjazdów stypendialnych.

A.ROZNER zajmuje się proszkami. Jest osobą inteligentną, zamożną i pragnie w przyszłości odwiedzić Polskę. Z uwagi na odmienną tematykę naukową „M.M.” po powrocie ze Stanów Zjednoczonych skontaktował  z nim swego kolegę z Instytutu dra Zdzisława BABIAKA. Wspólnie z w/wymienionym poprzez dział współpracy z zagranicą PWr zaprosili A. ROZNERA do złożenia wizyty na Politechnice. Ob. USA poinformował listownie, iż z uwagi na brak czasu w br. pragnie przełożyć swój przyjazd na przyszły rok. W związku z powyższym „M.M.” poinformował go o konieczności prolongowania przez niego zaproszenia w Dziale Współpracy z Zagranicą PWr.

            M.M. stwierdził, że w dalszym ciągu utrzymuje z A. ROZNEREM towarzyską wymianę korespondencji i w przypadku wyjazdu do USA w przyszłym roku odwiedzi go w miejscu zamieszkania koło nowego Jorku.

Pod koniec rozmowy zasugerowałem rozmówcy, aby przy okazji wysyłania życzeń Noworocznych poinformował cudzoziemca o swoim planowanym wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku. M.M. przystał na moją propozycję.

2 W czerwcu br. M.M. przebywał w biurze konstrukcyjnym w Güterslos w RFN na zaproszenie jej właściciela i kierownika inż. Burghardta VOSSEN. Rozmówca stwierdził, iż biuro prowadzi prace konstrukcyjne dot. urządzeń wysokociśnieniowych /pompy/ dla niemieckiego przemysłu, a jego osoba była znana B. VOSSEN z publikacji w zagranicznych, fachowych czasopismach. Z wypowiedzi M.M. wynikało, iż został on zaproszony przez ob. RFN celem dokonania konsultacji. M.M. zaproszenie przyjął. W trakcie spotkania B. VOSSEN zaproponował rozmówcy pełnienie funkcji konsultanta za odpowiednim wynagrodzeniem. M.M. przystał na propozycję i obecnie wystąpił do Działu Współpracy z Zagranicą PWr z prośbą o wyrażenie zgody. Dotychczas nie otrzymał odpowiedzi. Podjęcie się funkcji konsultanta umożliwiałoby M.M. stałe wyjazdy za granicę.

            Z analizy dokumentów „W” wynika, iż to właśnie M.M. zwrócił się do inż. B. VOSSEN w sprawie technologii HP /określenie nieznane mi/ i ten cele, omówienia szczegółów zaproponował mu przyjazd do siebie. M.M. w powyższym przypadku przewartościował znaczenie swojej osoby i nie powiedział pełnej prawdy. Fakt ten zostanie wzięty pod uwagę przy następnych rozmowach z M.M.

3 M.M. otrzymał zaproszenie na wyjazd na początku przyszłego roku od School of Mines w Colorado. M.M. miałby pracować w zespole prof. HUANGA nad urządzeniami wysokociśnieniowymi stosowanymi w górnictwie /kopalnie, drążenie tunelu, cięcie minerałów itd./.

Ponieważ zaproszenie było skierowane bezpośrednio do rozmówcy, M.M. zwrócił się do prof. HUANGA, aby przesłał zaproszenie przez Dział Współpracy z Zagranicą PWr. Obecnie rozmówca oczekuje na formalne zaproszenie.

4 W najbliższym czasie M.M. zamierza na krótko wyjechać do Stuttgartu w RFN celem zakupienia i przywiezienia samochodu. Samochód ten ma załatwić wujek jednej z koleżanek z m. pracy, którego poznał w 1978 roku podczas pobytu za granicą.

5 Po uzyskaniu habilitacji M.M. został awansowany na stanowisko docenta w Instytucie. Jest zainteresowany stałymi wyjazdami za granicę i uzyskiwaniem tą drogą zarówno korzyści naukowych, jak i materialnych. Poważnie podchodzi do naszych zainteresowań i do dalszych kontaktów ze mną.

PRZEDSIĘWZIĘCIA

1 W dalszym ciągu opracowywać M.M. pod kątem jego ewentualnego pozyskania w charakterze tajnego współpracownika do rozpoznawania cudzoziemców zasługujących na uwagę Służby Bezpieczeństwa i do kontroli wymiany naukowej między PWr a KK.

2 Zwrócić uwagę na charakter kontaktów M.M. z B. VOSSEN z RFN mając na względzie jego prace wykonywane dla WSK „DELTA-HYDRAL”, gdzie prowadzi się produkcję lotniczą i dla potrzeb wojska.

Z wypowiedzi rozmówcy wynikało, iż B. VOSSEN proponując M.M. stanowisko konsultanta miał również na uwadze możliwość penetracji tą drogą naszego rynku w aspekcie exportu technologii i urządzeń.

3 Informację o A. ROZNERZE przekazać przedstawicielowi Zarządu II Sztabu Generalnego WP we Wrocławiu.

Wyk. 2 egz.

Egz. Nr 1 – t-ka M.M.

Egz. Nr 2 – a/a                                                          St. Inspektor Wydziału II

Oprac. W.G. Druk. ŁM                                             por. W. GASPEROWICZ

Nr ks. masz. 3062/79

– k. 136 pismo do Delegatury Zarządu II Sztabu Generalnego WP we Wrocławiu ppłk Zdzisław Sikora, Wrocław 11.01.1980 r., Tajne, Egz. Nr 2

            Nawiązując do rozmowy z komandorem ppor. TOMASIEWICZEM i naszego pisma L.dz. HA-02000/79 z dnia 02.04.1979 r. – przesyłam w załączeniu wyciąg z notatki informacyjnej dotyczącej obywatela USA – Aleksandra R O Z N E R A.

Zał.: 1

Wyk. 2 egz.

Egz. nr 1 – adresat

Egz. nr 2 – a/a                                                           ppłk mgr – St. BIERNACKI

Opr. G.W. Druk. ŁM

Nr ks. masz. 43/80

– k. 150 Notatka służbowa z rozmowy operacyjnej z pracownikiem naukowym PWr MM, Wrocław 7.06.1985 r., Tajne spec. znaczenia, Egz. nr 1

dekretacja Tow. Gasperowicz

Proszę więcej uwagi poświęcić na kontakty korespondencyjne, przez które mogą być przyczyną dekonspiracji.

                                   [KIEROWNIK INSPEKTORATU I

                                               WUSW we Wrocławiu

                                               mjr mgr Jerzy Olkiewicz]

            W dniu 1985.06.07 nawiązałem kontakt i przeprowadziłem w hotelu „PANORAMA” rozmowę operacyjną z pracownikiem naukowym Instytutu Technologii Budowy Maszyn Politechniki Wrocławskiej, doc. dr. hab. inż. M.M. przebywającym od 1981 r. w charakterze visiting profesor na Uniwersytecie Missouri w Rolla Rock w USA. Celem rozmowy było wznowienie kontaktów M.M. przerwanych w 1980 r. i ustalenie możliwości operacyjnego wykorzystania w/w na odcinku wywiadu naukowo-technicznego zgodnie z potrzebami wydziałów branżowych Departamentu I MSW.

W okresie 1978- 1980 r. podczas swojej pracy w tut. Wydziale II wykorzystałem M.M. jako KO do rozpoznania współpracy naukowej Politechniki Wrocławskiej z amerykańskimi uczelniami wyższymi i kontroli operacyjnej ob. USA przebywających w ramach wymiany na wyższych uczelniach wrocławskich. W owym czasie M.M. eksperymentował w Instytucie Technologii Budowy Maszyn nad zastosowaniem silnych strumieni wodnych w górnictwie.

Jego pracami zainteresowali się Amerykanie, co umożliwiło KO odbycie rocznego stażu naukowego na Uniwersytecie Missouri.

W trakcie kontaktów z nami KO przekazał szereg informacji dot. nowej technologii rozwijanej przez siebie i inne ośrodki naukowe oraz charakterystyki interesujących nas cudzoziemców.

Z uwagi na wydarzenia w kraju w 1980- 81 r. i oddelegowanie mnie do pracy w Grupie Operacyjnej krypt. „POLIGON” kontakt z M.M. przerwano.

            Podczas rozmowy M.M. poinformował, iż od 1981 r. pracuje w charakterze visiting profesor na Uniwersytecie Missouri, gdzie nadal za aprobatą Amerykanów rozwija technikę wodnych strumieni wysokociśnieniowych dla potrzeb przemysłu elektromaszynowego i górnictwa. Do pomocy sprowadził swoich kolegów z Politechniki Wrocławskiej, dr. inż. Grzegorza Gałeckiego, dr. inż. Andrzeja Markowskiego i dr. inż. Olko. Do tej pory opublikował ponad dwadzieścia artykułów w amerykańskich czasopismach naukowych, a jego prace wzbudziły zainteresowanie wiodących firm amerykańskich i Amerykańskiej Agencji Górniczej. Duży wpływ na zainteresowanie nową technologią ma niewątpliwie kryzys energetyczny, planowane przez Amerykanów zintensyfikowanie wydobycia krajowych zasobów węgla kamiennego i jego przerób dla celów energetycznych i przemysłowych, nowatorskość metody oraz względnie tani koszt jej zastosowania.

            Aktualnie zespół M.M. otrzymał 140 tys. $ od General Motors i około 300 tys. $ od firmy Ingersol Rend na badania aplikacyjne, których celem jest zastosowanie nowej technologii z odpowiednim ścierniwem w strumieniu wodnym do obróbki różnych metali, tworzyw sztucznych i betonu m.in. w przemyśle lotniczym i technice jądrowej /rozbijanie konstrukcji betonowych po wyeksploatowanych reaktorach jądrowych/. W bieżącym roku M.M. spodziewa się otrzymać około 0,5 mln $ od Amerykańskiej Agencji Górniczej na dalsze badania nad wydobyciem węgla i jego przerobem przy zastosowaniu strumienia wysokociśnieniowego. Zaletą tej metody ma być bezpośredni przerób węgla na pył z zastosowaniem procesów mechanicznych i chemicznych do oczyszczania węgla ze szkodliwych związków dla środowiska i dalszego jego przerobu.

M.M. planuje umożliwić dr. inż. A.M. przy tym zleceniu wykonanie pracy habilitacyjnej, a także zamierza współpracować z Politechniką Wrocławską na tym odcinku.

M.M. przybył obecnie do kraju z grupą prac. naukowych z Uniwersytetu Missouri celem omówienia ewentualnej współpracy i wymiany naukowej między amer. uczelnią a Politechniką Wrocławską oraz innymi uczelniami w Polsce.

Uniwersytet Missouri ma podobną strukturę instytutową i profil badawczy jak Politechnika Wrocławska. Stąd M.M. przeprowadził wstępne rozmowy z prorektorem ds. współpracy z zagranicą Politechniki Wrocławskiej, prof. J. Juchniewiczem i sekretarzem ds. nauki KW PZPR, byłym pracownikiem Politechniki prof. B. Kędzią.

M.M. zainteresowany jest wysądowaniem [sic] opinii naszego przemysłu maszynowego i górnictwa nt. swoich badań i możliwością rozwinięcia i zastosowania ich w naszym kraju. Jest gotów dostarczyć niezbędnych opracowań i myśli technologicznej w oparciu o współpracę z Amerykanami.

W rozmowie M.M. poinformował, iż w USA zamierza przebywać jeszcze dwa lata zgodnie z zezwoleniem Politechniki Wrocławskiej, a następnie będzie dążył do dalszego przedłużenia pobytu za granicą.

W ubiegłym roku jego starsza córka podjęła studia na Uniwersytecie Missouri na Wydziale Cybernetyki i wg opinii M.M. prawdopodobnie wyjdzie tam za mąż.

Jego młodsza córka i żona po dłuższym z nim pobycie w USA wróciły do kraju i nie planują poza wakacjami wyjeżdżać za granicę. M.M. przyjedzie następnym razem do kraju na początku stycznia 1986 r. celem wzięcia udziału w konferencji naukowej organizowanej przez Politechnikę Wrocławską. M.M. uważa się za człowieka sukcesu, który konsekwentnie zrealizował swoje plany naukowe i życiowe. Jego badania liczą się obecnie za granicą, nie tylko w USA, ale także w innych krajach. Ma nadzieję na ich wykorzystanie w Polsce. W/w stwierdził, iż jest zadowolony z nawiązania kontaktu ze mną. Chce konsultować się ze mną w swoich posunięciach w odniesieniu do naszych ośrodków naukowych i zapotrzebowani naszego przemysłu, przede wszystkim zaś górnictwa. [dopisek- Dlaczego nie PA?] W rozmowie poinformowałem go o naszych zainteresowaniach jego pracami, zwracając się jednocześnie do niego o przekazanie informacji nt. jego badań. Zaproponowałem w/w dostarczenie „na próbę” dokumentacji lub opisu jego prac, które mogłyby być przedstawione odpowiednim instytucjom do opiniowania. M.M. przystał na moją propozycję. Zobowiązał się przesłać na mój adres swoje publikacje naukowe. Uzgodniono z nim także kolejne spotkanie w przyszłym roku podczas pobytu w kraju.

Fakt spotkania ze mną we Wrocławiu udokumentowano fotograficznie poprzez tut. Wydział „B”. M.M. w ocenie niektórych pracowników Politechniki Wrocławskiej uchodzi na „hochsztaplera”. Tym niemniej należy stwierdzić, że w wyniku uporu i osobistego zacięcia zrealizował on swój cel. Obecnie chce partycypować [we] współpracy naukowej między Politechniką Wrocławską a Uniwersytetem Missouri. Jego postawa znajduje uznanie wśród młodych pracowników naukowych, którzy podczas jego obecnego pobytu w Instytucie zgłaszali akces do pracy w jego zespole.

Prowadzone przez niego badania, realizowane zlecenia amerykańskich firm i koncernów, jak również kontakty w środowisku naukowym na Zachodzie zasługują na uwagę.

Umiejętna taktyka kontaktów z nami, płaszczyzna rozmów i wykorzystania jego cech psychofizycznych takich jak pewność siebie, zarozumiałość oraz akceptacja pochwał ze strony rozmówcy winna doprowadzić do uzyskiwania interesujących nas informacji.

PRZEDSIĘWZIĘCIA

1 Zabezpieczyć M.M. w tut. Wydziale „C” jako osobę zastrzeżoną i przystąpić do jego opracowania poprzez sieć tw na Politechnice Wrocławskiej.

2 Rozważyć możliwość operacyjnego wykorzystania jednego z członków jego zespołu przebywającego na Uniwersytecie Missouri.

3 Zgodnie z poczynionymi ustaleniami w ramach konsultacji z kpt. W. Kuźniarskim materiały na M.M. przesłać do N-ka Wydz. Dep. I MSW kpt. W. Czulca celem analizy.

                                                           kpt. Waldemar Gasperowicz

Wyk. 2 egz.

Egz. nr 1 – Dep. I MSW

Egz. nr 2 – a/a

WH/EH

 

Dodaj komentarz